Anesteziolog dr Vladan Milošević objasnio na koje načine se mogu smanjiti bolovi u zglobovima i mišićima!
Sa dolaskom hladnog vremena javljaju se brojni problemi. Osim onih kako se ne prehladiti ili dodatno uštedjeti s obzirom na brojna poskupljenja, ima i onih bolnijih. Hladno vrijeme donosi dodatnu bol i poteškoće u kretanju onima koji već imaju problema sa zglobovima.
„U principu, hladno vrijeme ne može samo da stvara bol, ali predstavlja inicijalnu kapsulu gde se pojačavaju simptomi koji već postoje kod pacijenata“, objasnio je anesteziolog dr Vladan Milošević gostujući u „Ordinaciji“ RTS-a.
Naravno, nakon svakog osjećaja bola treba se obratiti ljekaru koji će tačno utvrditi o čemu se radi. Međutim, postoje i neka prirodna rješenja u borbi protiv bolnih zglobova i mišića, kao što su:
kurkuma
šipak
magnezijum
tamjan
bosiljak
limuna i maslinovog ulja
đumbir
eterično ulje kleke
eterično ulje karanfilića
eterično ulje eukaliptusa
Dr Milošević je objasnio da se uz oralnu primjenu nekih od ovih supstanci, većina njih koristi za pravljenje krema koje mogu djelovati na lokalno bolno područje. Takođe, sve ove supstance imaju dva važna dejstva – antiinflamatorno (protiv upale) i analgetsko (protiv bolova).
Anesteziolog se osvrnuo i na lijekove koji mogu da smanje upalu i podelio ih u tri osnovne grupe: slabije analgetike koji se mogu nabaviti bez ljekarskog recepta (paracetamol i ibuprofen), a najveći bol koji vam može izazvati zbog nepravilne upotrebe je oštećenje želuca. , jetra, ali i srce. U drugu grupu spadaju jaki analgetici kao što su nimulid i ketoprofen. Ljekar je upozorio da ova grupa lekova ima ograničenu upotrebu tri do pet dana i da se ne smije uzimati samostalno. Pretjerano zlostavljanje može izazvati ovisnost. U treću grupu spadaju opijatni analgetici koji se izdaju samo na recept, a koji zbog prekomjerne upotrebe stvaraju i zavisnost.
Osim prirodnih rješenja, postoje i suplementi koji mogu pomoći u smanjenju bolova u zglobovima i mišićima, kao što su:
vitamin D3
kalcijum
magnezijum
glukozamin
kolagen
Kako je sam dr Milošević objasnio, ovi suplementi su zapravo komponente koje učestvuju u izgradnji kostiju, mišića i tetiva. Takođe ih treba unositi u organizam uz savjet ljekara ili farmaceuta.
(Izvor: MONDO)
BONUS:
Razlika u godinama između partnera oduvijek je bila tema rasprava, kontroverzi i znanstvenih istraživanja. Dok neki vjeruju da ljubav ne poznaje granice, drugi smatraju da prevelika razlika u godinama može dovesti do problema u vezi. No, što kaže psihologija? Postoji li „idealna“ razlika u godinama između partnera ili je to mit?
Što kažu istraživanja o idealnoj razlici u godinama?
Znanstvenici su pokušali pronaći odgovor na ovo pitanje analizirajući različite parove i njihove stope uspjeha. Studije pokazuju da parovi s manjom razlikom u godinama, posebice onom do pet godina, imaju veće šanse za dugotrajnu i stabilnu vezu. Razlog tome je sličnost u životnim fazama, interesima i ciljevima, što olakšava međusobno razumijevanje.
Jedno istraživanje sa Sveučilišta Emory u Atlanti pokazalo je da što je veća razlika u godinama, to su veće šanse za prekid. Konkretno, parovi s razlikom od pet godina imaju 18% veću vjerojatnost za raskid u usporedbi s onima iste dobi. Kod parova s razlikom od deset godina ta vjerojatnost raste na 39%, dok je kod onih s razlikom od 20 godina čak 95%!
Zašto je manja razlika u godinama prednost?
Kada su partneri slične dobi, dijele slične vrijednosti, iskustva i faze života. To znači da se lakše mogu razumjeti i uskladiti svoje ciljeve. Primjerice, ako su oboje u tridesetima, vjerojatno razmišljaju o karijeri, kupnji nekretnine ili osnivanju obitelji. Nasuprot tome, ako je jedan partner u dvadesetima, a drugi u pedesetima, njihove životne želje i potrebe mogu biti potpuno različite.
Osim toga, biološki faktori također igraju ulogu. Ako par planira djecu, manja dobna razlika može biti prednost jer su oboje partneri u reproduktivno optimalnom razdoblju.
Kolika razlika u godinama može biti problematična?
Iako postoje uspješni parovi s velikom razlikom u godinama, općenito gledano, veze u kojima je razlika veća od 10-15 godina nailaze na više izazova. Neki od najčešćih problema uključuju:
Generacijske razlike – Ljudi različitih generacija imaju različite vrijednosti, kulturne reference i stavove prema životu. Što je razlika veća, to je teže pronaći zajednički jezik.
Različite životne faze – Ako je jedan partner u razdoblju kada želi putovati i uživati u životu, a drugi razmišlja o umirovljenju, može doći do nesuglasica.
Zdravstveni i fizički izazovi – Velika razlika u godinama često znači da jedan partner ulazi u stariju dob dok je drugi još uvijek aktivan. To može dovesti do problema s energijom, interesima i fizičkom privlačnošću.
Društvena percepcija i obiteljski pritisak – Parovi s velikom razlikom u godinama često se suočavaju s kritikama okoline, a ponekad i s neprihvaćanjem od strane obitelji.
Kada velika razlika u godinama može funkcionirati?
Unatoč svim izazovima, postoje parovi s velikom razlikom u godinama koji imaju sretne i dugotrajne veze. Ključ uspjeha leži u međusobnom razumijevanju, kompatibilnosti i zajedničkim vrijednostima. Ako oba partnera imaju sličan pogled na život, emocionalnu zrelost i sposobnost prilagodbe, razlika u godinama može biti manje važna.
Mnoge poznate osobe dokazale su da ljubav može pobijediti godine. Primjerice, George i Amal Clooney (17 godina razlike) ili Emmanuel i Brigitte Macron (24 godine razlike) uspješno održavaju svoje brakove unatoč velikim generacijskim razlikama.